Zuzubak Otunun Faydaları

Atkuyruğu otu, çay olarak içebileceğiniz, toz veya kapsül formunda alabileceğiniz ya da sağlık yararları için sıvı özü olarak tüketebileceğiniz bir bitkidir. Geleneksel tıpta temel olarak boşaltım sisteminden taşları çıkarmak ve kemik sağlığını geliştirmek için kullanılmaktadır. Atkuyruğu, bazı ilaçlar ile etkileşime girer, bu yüzden almadan önce doktorunuza danışın. Hamile ya da emziriyorsanız zuzubak tavsiye edilmez.

Kemiklere İyi Geliyor
At kuyruğu, kalsiyum emilimini teşvik ederek kemik onarımına ve güçlü tendon ve kemikler oluşturmaya yardımcı olan bir silika içerir. Geleneksel olarak, kırık veya diğer kemik travmasından sonra kemik iyileşmesini hızlandırmak için uygulanır. Ayrıca osteoporozun tedavi edilmesine yardımcı olması önerilir. 2012 yılında “Hücre Proliferasyonu” nda yayınlanan bir çalışmada, bilim adamları at kuyruğu ekstraktının test tüplerindeki insan kemik hücreleriyle nasıl etkileşime gireceğini incelediler. At kuyruğunun kemik hücresi büyümesini indüklediğini ve insan kemik rejenerasyonunda potansiyel olabileceği sonucuna varmışlardır.

İdrar Söktürücüdür
2007 yılında “Journal of Ethnopharmacology” dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, atkuyruğu çimi doğal olarak diüretik özelliklerine sahiptir. MedlinePlus, fazla sıvı tutma, böbrek taşı, mesane taşı ve idrar yolu enfeksiyonları için doğal bir ilaç olarak kullanıldığını bildirmektedir. Diüretik etkisinin geleneksel olarak böbrek taşlarının atılımını hızlandırdığına inanılır, ancak etkinliğini doğrulamak için bilimsel kanıtlar eksiktir.

Kan Glikoz Seviyesini düşürür
2002 yılında “Journal of Ethnopharmacology” dergisinde yayınlanan bir çalışmada, atkuyruğu ekstresinin Tip 2 diyabetli hastalardan oluşan küçük bir örnek üzerindeki etkilerine bakılmıştır. Bazı hastalara oral olarak bir doz doz verildi, diğerlerine ise plasebo verildi. Bilim adamları, hastaların glukoz seviyelerini uygulama sırasında ve daha sonra farklı aralıklarla ölçtüler. Kan glikoz seviyelerinin, at kuyruğu uygulandıktan iki saat ve üç saat sonra, plaseboya kıyasla 90 dakika, önemli ölçüde azaldığını bulmuşlardır. Bu araştırma, atkuyruğun glikoz düzeylerini yönetmede potansiyel olarak rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Küçük Dozlarda Kullanmak Daha İyi
At kuyruğunun bazı sağlık yararları olmasına rağmen, çocuklar için güvenli kabul edilmez ve büyük dozlarda veya uzun bir süre boyunca düzenli olarak alınmamalıdır. Uzun vadede sürekli at kuyruğu almak tiamin eksikliğine yol açabilir ve düzenli olarak alkol aldığınızda bu risk daha da artar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*